Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Nasze gniazdo

Nasze gniazdo

Nasze Gniazdo : Rowień i Folwarki / pomysłodawcy Zygmunt Łukaszczyk, Lucjan Buchalik

Żory : [b.w.], 2002. – 136, [3]s.: il.; 24 cm

 

Rowień – Żory – Historia

Folwarki – Żory - Historia

Książka ta jest w całości poświęcona jednej z dzielnic Żor, dzielnicy Rowień-Folwarki, a swoje powstanie zawdzięcza dwóm pomysłodawcom: Zygmuntowi Łukaszczykowi i Lucjanowi Buchalikowi. Na jej treść składają się teksty wielu autorów, z których każdy opisuje pewien fragment życia i funkcjonowania dawnej wsi, a obecnej dzielnicy miasta. Przedstawiono między innymi historię, zabytki, znane postaci, szkołę, kościół oraz życie społeczne, kulturalne i sportowe. Jak pisze we wstępie Zygmunt Łukaszczyk: „Autorzy wydobyli na światło dzienne wiele tekstów, świadectw i wspomnień, które inaczej pozostałyby w prywatnych zbiorach, pieczołowicie przechowywane z pokolenia na pokolenie. Ale to właśnie dzięki tej troskliwej dbałości o tradycję w naszych domach, można było złożyć bogato ilustrowaną publikację, która pomoże przenieść tradycje „naszego gniazda” na przyszłe pokolenia”.

Przy kolejnych tekstach zamieszczono fotografie oraz tabele z danymi statystycznymi, a na końcu książki widnieje tabela, podająca liczbę ludności dzielnicy w latach 1983 – 2001.