Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach : 1776-2006 / Jan Delowicz, Leszek Kowalczyk

Żory : Drukarnia Oldprint, 2006. - 190 s.: faks., fot. (w tym kolor.) ; 28 cm

Faksymile planu Żor z 1766 roku na wyklejkach
Bibliogr. s. 179-182

(Pamiętam Żory ; 5)

ISBN 83-88415-50-6

 

Żory - Historia

Kurkowe Bractwo Strzeleckie

W 2006 roku Kurkowe Bractwo Strzeleckie obchodziło rocznicę 230-lecia swojego istnienia, gdyż jak wynika z zachowanych dokumentów to w lipcu 1776 roku uchwalony został statut Bractwa Strzeleckiego. W 2006 roku minęło też 80 lat od uroczystych obchodów 150-lecia Bractwa, połączonych ze zjazdem delegatów Zjednoczenia Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej oraz 10 lat od odrodzenia się Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Rocznice te przyczyniły się do powstania omawianej książki, szczególnie że do tego czasu nie ukazała się żadna publikacja omawiająca wyczerpująco dzieje żorskiego Bractwa. Dwóch autorów, prywatnie sympatyków broni strzeleckiej i wszystkiego co z nią związane, podjęło się zebrania wszelkich informacji związanych z tym tematem i utrwalenia ich treści na papierze, chroniąc je w ten sposób od zapomnienia.

Zbierając materiały autorzy korzystali z różnych źródeł, w szczególności ze zbiorów Archiwum Państwowego w Raciborzu, Archiwum Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich w Poznaniu oraz z relacji i prywatnych archiwów członków i sympatyków Bractwa. Informacje współczesne znaleźli na stronach prasy lokalnej, głównie „Gazety Żorskiej” i „Nowej Gazety Żorskiej”. Zebrał się z tego pokaźny materiał, który został podzielony na pięć głównych rozdziałów. W rozdziale pierwszym i drugim autorzy wprowadzają czytelnika w temat, omawiając historię Żor oraz dzieje kurkowych bractw strzeleckich, w tym Bractwa żorskiego, do pierwszej wojny. Następne dwa rozdziały to kolejne karty w dziejach ruchu strzeleckiego, obejmujące lata międzywojenne, losy członków Bractwa w II wojnie oraz czasy powojenne, aż do likwidacji majątku Bractwa z początkiem lat pięćdziesiątych. Ostatni rozdział wszechstronnie prezentuje współczesną działalność Bractwa w latach 1993-2005.

Na końcu książki zamieszczono streszczenie w języku niemieckim oraz bibliografię niepublikowanych i publikowanych źródeł informacji wykorzystanych w tekście.

Opracowaniem redakcyjnym, doborem ilustracji oraz opracowaniem graficznym całości zajęli się Jan Delowicz i Adam Klemens.

Na okładce zamieszczono fotografię przedstawiającą intronizację króla kurkowego Wilhelma Rojka w 1934 roku, natomiast na wyklejkach znajduje się plan Żor z 1766 roku sporządzony przez Friedricha Bernharda Wernera w dziele „Topografia Śląska” (ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu).

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”.