Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Kpt. Nikodem Sobik. Bohater dwóch miast

Kpt. Nikodem Sobik. Bohater dwóch miast

Kpt. Nikodem Sobik : bohater dwóch miast / Jan Delowicz

Żory : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory, 2001. – 43 s., 1 mapa złoż. : faks., fot., mapy ; 23 cm

Na stronie tytułowej dedykacja autora: Mojej żonie poświęcam.

Bibliogr. s. [42] – 43

ISBN 83-913366-3-8

 

Żory – Historia – 20 w.

Śląsk Górny – Powstania 1919-1921 r. śląskie

Biografie

Mamy przed sobą książkę, będącą biografią pochodzącego z Rownia Nikodema Sobika, uczestnika powstań śląskich, który zapisał się złotymi zgłoskami w ich historii. Autor na kartach książki ukazuje jego sylwetkę na szerokim tle ówczesnych dramatycznych wydarzeń na Górnym Śląsku, w dobie kształtowania się zachodnich granic II Rzeczpospolitej. W biografii tej szczególnie rozbudowany jest wątek dotyczący lat 1919-1921, by dokładniej przedstawić sylwetkę i dokonania człowieka, który należał do najdzielniejszych przywódców powstańczych ziemi rybnicko-wodzisławskiej, a w trzecim powstaniu śląskim był dowódcą II batalionu żorskiego pułku. Pisz ac tę książkę autor pragnął złożyć hołd kapitanowi Sobikowi, który stał się uosobieniem męstwa i wierności narodowi, w historii okazywanych przez wielu często bezimiennych powstańców i żołnierzy.

Przy opracowywaniu materiału do tej biografii ogromnie pomocne stało się prywatne archiwum rodzinne, udostępnione autorowi przez córkę Nikodema Sobika, Mirę Krzywiźniakową.

Autor zajął się również doborem ilustracji i opracowaniem graficznym całości.

Prezentowany w książce materiał ilustracyjny pochodzi ze zbiorów Muzeum w Rybniku. W zbiorach tegoż muzeum znajduje się okazały portret olejny, przedstawiający Nikodema Sobika w mundurze powstańczym, z licznymi orderami, włącznie z Krzyżem Virtuti Militari, który kapitan Sobik otrzymał z rąk Józefa Piłsudskiego w dniu 28 sierpnia 1922 roku.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.