Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Kalendarz Żorski

Kalendarz Żorski

Kalendarz Żorski / [zespół red. Lucjan Buchalik i in.]

Żory : Miejski Ośrodek Kultury, 1995 –

W 2001 wyd. : Miejski Ośrodek Kultury : Muzeum Miejskie

Od 2002 wyd. : Muzeum Miejskie

 

Żory

Kalendarze polskie

Kalendarz Żorski to wydawnictwo ciągłe, ukazujące się jako rocznik. Pierwszym był Kalendarz Żorski 1996, który ukazał się w 1995 roku. Do roku 2000 publikacja ta  była wydawana przez Miejski Ośrodek Kultury, a od 2002 przez Muzeum Miejskie (w 2001 roku miała dwóch wydawców: MOK i MM). Wydawnictwo to powstało z inicjatywy Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Żorach, której w latach 1994-1998 przewodniczył Józef Chmiel.

Jest to wydawnictwo, o którym można powiedzieć, że jest pisane przez żorzan dla żorzan, gdyż na zawartość każdego rocznika składają się teksty oraz zdjęcia otrzymywane od wielu autorów. Kolejne roczniki tego wydawnictwa można nazwać wycinkami z życia miasta za poszczególne lata. Całą treść kolejnych roczników pogrupowano w tematycznych rozdziałach, co zdecydowanie ułatwia jej przeglądanie. Dla czytelnika te roczniki stanowią nieprzebraną kopalnię wiedzy o współczesnych Żorach i żorzanach, w których każdy znajdzie teksty na interesujący go temat.

Nad doborem tekstów i szatą graficzną wydawnictwa czuwa kolegium redakcyjne pod przewodnictwem Lucjana Buchalika.