Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Historia miasta Żory na Górnym Śląsku

Historia miasta Żory na Górnym Śląsku

Historia miasta Żory na Górnym Śląsku / z dokumentów i akt urzędowych opracował Augustyn Weltzel ; [tł. Zygmunt Krakowczyk i inni]. – 1 wyd. pol.

Żory : Miejski Ośrodek Kultury, 1997. – 476 s. : il. ; 25 cm

Uzupełnienia i sprostowania s. 465-467

Źródła rękopiśmienne s. 468-472

Tytuł oryginału: Geschichte der Stadt Sohrau in Oberschlesien

Repr., oryg.: Żory : nakł. Magistratu, 1888

ISBN 83-901819-4-0

 

Żory - Historia

Jest to pierwsze w języku polskim wydanie książki „Geschichte der Stadt Sohrau in Oberschlesien”, opublikowanej w Żorach 1888 roku. Jak wynika z informacji podanej na stronie tytułowej, książkę tę z dokumentów i akt urzędowych opracował Augustyn Weltzel. Praca ta wydana w 1888 roku była pierwszym tak obszernym opracowanie dziejów miasta, o tyle też ważnym, że powstało w wyniku wnikliwych badań źródeł niemieckich, polskich i czeskich. Autor podjął się opracowania tych materiałów w 1881 roku na prośbę ówczesnego burmistrza Johana Josefa Majorke. Po kilku latach opracowane materiały w formie manuskryptu zostały przekazane do magistratu, który na własny koszt go wydrukował i wydał. Dzięki więc zaangażowaniu władz miasta powstało dzieło, które przedstawia rozwój różnych dziedzin miasta przez sześć kolejnych stuleci, a dokładnie przez okres od 1163 do 1885 roku

Cały materiał zawarty w książce autor podzielił na trzy części, w ktorych omawia kolejno dzieje polityczne, sprawy kościelne i szkolne, instytucje i stowarzyszenia, a następnie podaje ogólną charakterystykę funkcjonującego w tych latach miasta. Augustyn Weltzel, który jest zaliczany do największych badaczy historii Śląska w XIX wieku, nie był profesjonalnym historykiem, tylko amatorskim badaczem przeszłości. Może własnie dzięki temu z kart omawianej książki wyziera prawdziwe codzienne życie miasta, którego ciężko by szukać w naukowych dziełach historycznych.

Na końcu książki autor zamieścił uzupełnienia i sprostowania do wydrukowanego tekstu.

Oryginał wydania z 1888 roku znajduje się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach

Pierwszego polskiego wydania tej książki podjął się Miejski Ośrodek Kultury w Żorach w 1997 roku. W pracę nad przekładem tekstu z języka niemieckiego zaangażowanych było ośmiu tłumaczy, których tłumaczenie poddano następnie korekcie historycznej i językowej.

Część zasadniczą książki poprzedza nota biograficzna Augustyna Weltzla, której autorem jest Ryszard Kincel.

Książka została wydana z okazji 725-lecia miasta.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.