Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Gmina wyznania mojżeszowego w Żorach

Gmina wyznania mojżeszowego w Żorach

Gmina wyznania mojżeszowego w Żorach 1511-1940 : z badań nad historią miasta / Jan Delowicz ; przedm. Shewach Weiss

[Żory] : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory, 2002. – 179 s. : il. : 24 cm

Streszczenie w jęz. niem. s. 155-158

(Pamiętam Żory : [3])

Bibliogr. s. 159-161

Indeks s. 162-179

ISBN 83-913366-6-2

 

Żory - Historia

Żydzi - Historia

Już tytuł tej książki dość jasno informuje czytelnika o jej zawartości. Autor zajął się historią Żydów przez 400 lat zamieszkujących w Żorach, o których pierwsze wzmianki w dokumentach miejskich pochodzą z 1511 roku.  

Z pierwszej części książki dowiemy się o początkach i rozwoju gminy żydowskiej w Żorach, o zaangażowaniu jej członków w życie społeczne i polityczne miasta oraz o życiu codziennym tejże gminy, aż do jej unicestwienia przez hitlerowców. Autor przedstawił też wszystkie elementy niezbędne w życiu gminy żydowskiej, jakie znajdowały się w mieście: synagogę, mykwę (łaźnię rytualną), szkołę religijną i cmentarz, który jako jedyny obiekt kultury żydowskiej w Żorach zachował się po dzień dzisiejszy. W tej części książki znajdziemy liczne fotografie i kopie dokumentów ilustrujących tekst, które pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych.

Druga część książki zawiera noty biograficzne 593 członków żydowskich rodzin, którzy żyli w Żorach lub byli z tym miastem blisko związani. Wśród nich na największą uwagę zasługuje zapewne Otto Stern, który otrzymał w 1943 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a w Żorach spędził pierwsze 4 lata swojego życia.

Materiały do tej publikacji autor czerpał w dużej mierze ze źródeł niepublikowanych (archiwalia, maszynopisy, relacje ustne), z Kroniki Gminy Synagogalnej, napisanej w 1900 roku przez rabina dra Immanuela Deutscha, a nawet z dokumentów rodzinnych zachowanych wśród kilku rodzin żydowskich z Izraela, w tym bardzo znanej w ówczesnych Żorach rodziny Panofsky.

Książkę przedmową opatrzył  ambasador Izraela w Polsce, Shewach Weiss. Znajduje się w niej również streszczenie w języku niemieckim, tłumaczone przez Norberta Zinglera.

Na końcu książki umieszczono słownik wyrazów i terminów związanych z kulturą i religią żydowską.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(3).

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.