Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Ecclesia nostra. ŚŚ Filip i Jakub w Żorach

Ecclesia nostra. ŚŚ Filip i Jakub w Żorach

Ecclesia nostra – śś Filip i Jakub Żory = [Nasz kościół ŚŚ. Filip i Jakub Żory] / zdjęcia Bożena Biczek-Szczepańska ; tekst Katarzyna Aleksandra Podyma

Żory : Muzeum Miejskie, [2001]. - 58 s. : il. kolor. ; 31 cm

Tekst część. ang., niem.

Słowniczek s. 50-51

ISBN 83-91559-0-9

 

Żory – kościół św.św. Apostołów Filipa i Jakuba

Ikonografia

Albumy

Kościół parafialny pod wezwaniem śś Apostołów Filipa i Jakuba stanowi jeden z cenniejszych zabytków miasta. Jego budowę datuje się na przełom XIII i XIV wieku, tuż po powstaniu murów miejskich. Według starych przekazów pierwszym kościołem farnym był drewniany kościółek. W postaci zbliżonej do obecnej kościół parafialny lub przynajmniej jego część, został prawdopodobnie zbudowany po roku 1583. Stan kościoła na przestrzeni dziejów ulegał różnym zmianom architektonicznym, co spowodowane było licznymi pożarami i częstymi działaniami wojennymi, niemniej każda kolejna odbudowa nawiązywała do wersji oryginalnej. Dzięki temu w 1932 roku został on umieszczony w rejestrze zabytków, jako spełniający wymogi architektonicznych założeń gotyku. Największych zniszczeń kościoła dokonały działania wojenne w 1945 roku, a jego odbudowa nastąpiła w latach 1946-1950.

Piękno tego zabytkowego kościoła postanowiła uwiecznić w barwnej fotografii Bożena Biczek-Szczepańska, a Katarzyna Aleksandra Podyma opatrzyła każdą z tych fotografii opisami. Powstał album, który wzbogacony dodatkowo cytatami ze Starego Testamentu oraz pisarzy chrześcijańskich: Ewangelistów, Ojców Kościoła i teologów, doskonale oddaje klimat tego obiektu sakralnego. 

Na stronie pierwszej i ostatniej zamieszczono fragmenty najstarszych, siedemnastowiecznych ksiąg metrykalnych (strona pierwsza – księga chrztów z wpisem współczesnym ecclesia nostra, anno domini 2001, strona ostatnia – księga zgonów) parafii kościoła ŚŚ. Filipa i Jakuba w Żorach.

Na końcu książki zamieszczono słowniczek wybranych terminów sztuk plastycznych oraz tłumaczenia tekstu w języku angielskim i niemieckim, wraz z opisami zdjęć w tych językach.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.