Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Dzieje Roju. Ocalić od zapomnienia

Dzieje Roju. Ocalić od zapomnienia

Dzieje Roju : ocalić od zapomnienia / Jadwiga Woryna

Żory : Muzeum Miejskie : Drukarnia Oldprint, 2008. – 123 s. : il. ; 28 cm

Na stronie tytułowej podano miejsce wydania : Żory-Rój

ISBN 83-88415-79-4

 

Rój - Żory - Historia

Książka ta jest kolejną publikacją poświęconą dzielnicom Żor. Dzieje Roju postanowiła spisać mieszkanka tej dzielnicy, która na co dzień obserwowała toczącą się historię swojej okolicy. Zapisując przez lata zarówno wydarzenia współczesne, jak i wspomnienia najstarszych mieszkańców, zebrała materiał, z którego powstała kronika, podzielona na rozdziały, w krórych znajdziemy wszystkie aspekty życia społeczności dawnej wsi, a obecnie dzielnicy Żor. Przeczytamy tu o najdawniejszej historii, architekturze, zabytkach, o tutejszej parafii, zasłużonych mieszkańcach i ich losach oraz o życiu współczesnym. Autorka nie planowała stworzyć dzieła historycznego w pełnym tego słowa znaczeniu, a z jej zapisków powstał rodzaj historii ludowej, historii widzianej oczyma mieszkańców i przedstawianej z ich punktu widzenia. Zawarte w tej książce wspomnienia, opowieści i relacje naocznych świadków różnych ważniejszych i mniej ważnych dla tej społeczności wydarzeń, stanowią nie tylko wartość dla badaczy historii, ale przede wszystkim dla samych mieszkańców Roju. Są bowiem bezcennym świadectwem ich historii, kultury i tradycji, są przekazem dziedzictwa przodków, tym sposobem chronionym dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Dodatkowy walorem tej książki są liczne fotografie, bogato ilustrujące jej treść.

Fotografie wykorzystane w publikacji pochodzą ze zbiorów archiwalnych Świetlicy Środowiskowej i Przedszkola w Roju, Towarzystwa Miłośników Miasta Żory, Gazety Żorskiej oraz zasobów pamiątkowych wielu mieszkańców Roju.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.