Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Dokumenty magistratu żorskiego 1308-1746

Dokumenty magistratu żorskiego 1308-1746

Dokumenty magistratu żorskiego 1308-1746 / Aleksandra Sieklicka-Wilamowska

Żory : Muzeum Miejskie : Drukarnia Oldprint, cop. 2007. – 65 s. : il. kolor. ; 23 cm

(Pamiętam Żory)

ISBN 83-88415-63-8

 

Żory – 14-18 w.

Źródła historyczne

Do podstawowych zadań archiwów państwowych należy gromadzenie i udostępnianie materiałów archiwalnych. Zajmują się one również upowszechnianiem wiedzy o przechowywanych materiałach archiwalnych, wydawaniem drukiem najcenniejszych źródeł oraz prowadzenie badań naukowych, w tym z zakresu źródłoznawstwa. Miasto Żory przez wiele stuleci dbało o swoje zasoby archiwalne, opisując dokumenty i starannie je przechowując.

Następnie dokumenty wytworzone przez instytucje mieszczące się w Żorach stały się częścią zasobu Archiwum Państwowego w Pszczynie, a od czerwca 1994 roku przechowywane są w zbiorach Archiwum Państwowego w Raciborzu. Na bazie tych dokumentów powstała niniejsza książka.

Autorka zadała sobie trud zbadania zachowanych pergaminowych i papierowych dokumentów i przygotowania ich do opublikowania. Publikacja została podzielona na trzy rozdziały. W pierwszym autorka zapoznaje czytelnika z dokumentami wytworzonymi przez urzędy i parafie żorskie. Drugi rozdział jest wykazem 34 krótkich streszczeń dokumentów, sporządzonym w 1943 roku, który jest jedyną ewidencją dokumentów magistratu żorskiego, zaginionych po II wojnie światowej. Na koniec, w rozdziale trzecim, autorka prezentuje  najstarsze zachowane żorskie dokumenty, pochodzące z XVI i XVII wieku. Dzięki tej publikacji czytelnik może poznać jedne z cenniejszych pozostałości minionych wieków, jakim są zachowane w archiwum dokumenty miejskie.

Autorem fotografii prezentowanych dokumentów jest  Janusz Raczyński z Archiwum Państwowego w Katowicach.

Na okładce znajduje się współczesny odcisk lakowy XVIII-wiecznej pieczęci magistratu żorskiego (ze zbiorów TMMŻ).

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”.