Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Bibliografia miasta Żory

Bibliografia miasta Żory

Bibliografia miasta Żory : 2007-2011 / [red. nacz. Urszula Krzyk]

Żory : Miejska Biblioteka Publiczna, 2012. – 313 s. ; 23 cm

Indeks autorski s. 255-261

Indeks przedmiotowy s. 262-313

ISSN 2299-663X

 

Żory - Bibliografia

Bibliografia regionalna i lokalna

Omówienie tej książki należy zacząć od wyjaśnienia pojęcia bibliografii. Otóż bibliografia to uporządkowany w postaci spisu bądź elektronicznej bazy danych zbiór bibliograficznych dokumentów dobranych według określonych kryteriów, sporządzony w celu informacji o ich istnieniu. W tym wypadku mamy do czynienia z bibliografią lokalną, czyli bibliografią rejestrującą piśmiennictwo o jednej miejscowości niezależnie od miejsca jego publikacji.

Bibliografię tę opracowywał przez kilka lat zespół redakcyjny (w składzie: Jadwiga Konat-Zgódka, Aleksandra Kuczmierczyk, Aleksandra Lasińska), pracujący pod przewodnictwem Urszuli Krzyk. Przy opracowaniu bibliografii brano pod uwagę zarówno dokumenty samoistne, jak i niesamoistne wydawniczo, a więc m.in. książki, czasopisma, artykuły, rozdziały, fragmenty, mapy i plany. Cały zebrany materiał został uporządkowany w 16 działach głównych, podzielonych odpowiednio na poddziały , w zależności od zasobności materiałów w nich zgromadzonych. W obrębie działów i poddziałów zastosowano układ alfabetyczny wg nazwisk autorów. Wszystkie opisy są opatrzone numerami kolejnymi, w numeracji ciągłej. Zastosowany przy opracowywaniu dokumentów skrócony opis bibliograficzny zawiera jedynie niezbędne elementy, umożliwiające identyfikację danego dokumentu. Istotnym jest, że wszystkie opisy zostały sporządzone z autopsji, z dokumentów zgromadzonych przez wydawcę, zarówno w postaci oryginalnej, jak i kserokopii czy wydruków.

Bibliografię zaopatrzono też w indeksy: autorski i przedmiotowy, ułatwiające użytkownikowi poszukiwanie konkretnych materiałów.

Tego typu wydawnictwo stanowi istotny warsztat pracy dla uczniów i studentów oraz dla osób, które poszukują wszelkiej informacji o Żorach. Jest doskonałą pomocą szczególnie dla piszących mniejsze lub większe prace naukowe bądź różnego typu publikacje o naszym mieście.

Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej dostępna jest też wersja bibliografii Żor w postaci elektronicznej bazy danych, która jest sukcesywnie uzupełniana o lata najnowsze, jak i kolejne odnalezione dokumenty z lat wcześniejszych.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.