Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Baranowice. Szkice z dalszych i bliższych dziejów

Baranowice. Szkice z dalszych i bliższych dziejów

Baranowice : szkice z dalszych i bliższych dziejów / Zygmunt J. Orlik

Żory : Drukarnia Oldprint : Muzeum Miejskie, 2012. – 164 s. : il. kolor. ; 20 x 22 cm

Aneksy s. 155 - 159

Przypisy s. 161 - 164

Na stronie tytułowej : Publikacja wydana dzięki inicjatywie i staraniom Rady Dzielnicy Baranowice kadencji 2008-2012

ISBN 83-88415-27-1

 

Baranowice – Żory - Historia

Baranowice to dawna wieś, a obecnie dzielnica Żor, która w 2012 roku obchodziła jubileusz 600-lecia swojego istnienia. Można więc śmiało powiedzieć, że w pełni zasługiwała na utrwalenie swoich dziejów w postaci książki. O powstanie takiej książki zabiegał już dawniej ks. Sylwester Niesyto, ówczesny proboszcz tamtejszej parafii, ale sfinalizować to przedsięwzięcie udało się dopiero dyrektorce szkoły, Elżbiecie Krakowiak, przy wydatnej pomocy Jana Delowicza z Muzeum Miejskiego.

Powstała książka obejmuje historię Baranowic od 1412 roku, aż do chwili obecnej. Z pierwszych jej rozdziałów dowiemy się o baranowickim godle i nazwie oraz o geografii i przyrodzie. Następnie autor zapoznaje czytelnika z rodziną Von Durantów, którzy pojawili się w Baranowicach w 1811 roku i po których do dziś pozostał pałacyk i park oraz mnóstwo kolorowych wspomnień. Pozostała część książki poświęcona jest życiu społeczności baranowickiej już w czasach bardziej współczesnych. Zapoznamy się tu z dziejami kościoła i oświaty oraz z organizacjami społecznymi i gospodarczymi, działającymi na tym terenie.

Książka zawiera czarno-białe i barwne fotografie, które w większości pochodzą ze zbiorów prywatnych mieszkańców.

Na końcu książki znajdują się przypisy, kierujące czytelnika do źródeł, z których korzystał autor przy opracowywaniu tego dzieła.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.