Wirtualna wystawa
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
Wirtualna wystawa
Autor tekstu "O prasie żorskiej": Tomasz Górecki
Archiwalne materiały prasowe zostały opracowane na potrzeby projektu "Cyfrowe Żory".
O PROJEKCIE
http://cyfrowe.muzeum.zory.pl/
"Cyfrowe Żory" to projekt zdigitalizowania, udostępnienia i upowszechnienia archiwalnych wydań czasopism wychodzących w Żorach oraz zdjęć i filmów. Zbiory dokumentują codziennie życie mieszkańców, problemy i radości lokalnej społeczności oraz rozwój Żor.
Udostępnione cyfrowo zbiory opisują powstawanie, kształtowanie i rozwój wszystkich zagadnień związanych z samorządnością miasta po 1989 roku. Prezentują działalność Rady Miasta, Zarządu, Prezydenta oraz instytucji i organizacji społecznych.
Obecnie zbiór obejmuje 549 numerów „Gazety Żorskiej” i ok. 198 numerów „Nowej Gazety Żorskiej” oraz 160 numerów „Kuriera Żorskiego”, czyli w sumie ok. 14 448 stron zapisanych historią samorządu w mieście Żory. Archiwalne wydania powyższych czasopism zawierają szczegółową relację z prac żorskiego samorządu, instytucji społecznych i kulturalnych, inicjatyw mieszkańców, życia lokalnej społeczności. Publikacje zawierają historię uchwalanego prawa miejscowego, regulacje i rozwój gospodarki i przedsiębiorczości żorskiej.
W przyszłości „Cyfrowe Żory”, będą uzupełnione o archiwalne zdjęcie, filmy, urzędowe dokumenty oraz materiały żorskich instytucji i organizacji.
Projekt „Cyfrowe Żory” udostępnia historyczne materiały w przystępny, najnowocześniejszy sposób, specjalistom, badaczom, naukowcom, studentom, uczniom, szkołom, instytucjom nauki i kultury w ramach walorów edukacyjnych i naukowych projektu, jak i miłośnikom historii regionu, pracownikom instytucji kultury i światowej publiczności w ramach promocji miasta, jego instytucji i społeczności.
Priorytetowym celem jest ochrona i zachowanie dla przyszłych pokoleń zbiorów archiwalnych czasopism wydawanych w Żorach i innych materiałów dotyczących miasta i ludzi.
Z wszystkich materiałów dostępnych na witrynie „Cyfrowe Żory” można korzystać wyłącznie do celów naukowych, edukacyjnych i osobistych z wyłączeniem celów komercyjnych.
Projekt realizowany jest w partnerstwie Muzeum Miejskiego w Żorach z Fundacją Sztuka i finansowany ze środków budżetowych Miasta Żory.